Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

Alt Alan Adı (Subdomain) Nedir?

Alt Alan Adı (Subdomain) Nedir?

Alt alan adı site.com şeklinde alabileceğiniz, ana alan adına bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz alan adlarıdır.10 Ocak 2020Bir alt alan adı, adından da anlaşılacağı gibi ana alan adınızın (domain) ek bir bölümüdür. Ana web sitenizin farklı bölümlerini düzenlemenize ve bu bölümlere gitmenize yardımcı olacak alt alanlar oluşturursunuz. Ana alan adınızda, web sitenizin tüm farklı sayfalarına ulaşmak için gerektiği kadar alt alan adınız olabilir.
Alt alan adları internet yaşamını kolaylaştırır
İster bir web tarayıcısı olun, isterse bir web sitesi oluşturan kişi olun, alt alanların varlığı için oldukça minnettar olmalısınız. DNS (Etki Alanı Adı Sistemi) veya Alan Adı Sistemleri hayatımızı kolaylaştırmak için vardır. DNS nedeniyle, rastgele bir sayı dizesi yerine yalnızca bir alt alan adını hatırlamamız gerekir. Etki alanlarını ve alt etki alanlarını düzenlemek için bir Internet hiyerarşisi oluşturmak üzere DNS mevcuttur. Bu kurallar, alan adlarının her zaman sağdan sola gittiğini söylüyor.
Şirketler alt alan adı satarak para kazanıyor
Alt alan adları satarak kazançlı bir iş modeli yaratan birçok insan ve şirket bulunuyor. Bunu yapmak için çekici alan adları satın alırlar ve kayıtları alt alanlara satarlar.
Bir alt alan adı nasıl kullanılır?
Bir alt alan adı ana web sitesinin bir parçası olsa da, arama motorları tarafından ayrı bir varlık olarak kabul edilir. Kullanıcılar bunu tanıdı ve sitenin belirli bölümlerinin Google tarafından dizine eklenmesine izin vermeden web sitelerini düzenlemek için alt alan adları kullanmaya karar verdi. Şirketler alt alan adlarını çeşitli nedenlerle kullanırlar. Temel olarak, bir web sayfasına arama motoru sonuçlarında ayrı bir kimlik vermek ve aynı zamanda ana web sitesinin bir parçası olarak tutmaktır.
Yeni web sitenizi test ederken
Alt alan adlarının en yaygın kullanımlarından biride, web sitenizin güncellenmesi veya yeni bir sürümünü oluştururken bunları test alanı olarak kullanmaktır. Alt alan adları test alanı olarak kullanırken, alt alan adı genellikle web kullanıcılarının yazmayı düşünmeyecekleri bir şey olacaktır; çünkü henüz içeriği görmelerini istemezsiniz. Yayınlanmaya hazır olmadan önce yeni özellikleri güvenle test edebileceğiniz "gizli" sayfalar olarak işlev görürler.
Farklı kullanıcılara hitap edin
Farklı kullanıcı türlerine hitap etmek için web içeriğinize ihtiyaç duyduğunuz zamanlar olabilir. Örneğin, çok sayıda uluslararası ziyaretçiniz varsa, web sitenizi farklı dillere çevirmeniz gerekebilir. Öyleyse, kullanıcıların kendi ana dillerinde gezinebilmeleri için web sitenizin alt alan adlarını oluşturabilirsiniz. Ayrı sayfalar oluşturmak, çok dilli bir siteye sahip olmaktan daha kolaydır (ve daha uygun maliyetlidir). Bazen, web içeriğinizi farklı bölgelere de sunmanız gerekebilir. Subdomain
SEO için hangisi daha iyi?
SEO üzerinde etkileri söz konusu olduğunda alt alanların ve alt dizinlerin eşit olduğu düşünülüyordu. Aslında, 2012 yılında Google sözcüsü Matt Cutts, “kabaca eşdeğer” olduğunu söyledi ve Google'ın bunları bir alan adı olarak gördüğünü söyledi. Ancak, bu düşünce değişiyor gibi görünmektedir. Arama motorları artık alanlar için alt alanlar için olduğundan farklı metrikler tutuyor. Bu nedenle, web yöneticisinin bağlantıya layık içeriklerini (ör: bloglar) alt alan adlarından ziyade alt dizinlere yerleştirmesi daha iyidir.
Alt alan adları, web yöneticileri tarafından daha önce tercih edilmişti, çünkü alt alan adları, hedeflemek istedikleri anahtar kelimelerle doldurabiliyordu. Amaç, arama motoru sonuç sayfalarını (SERP'ler) ana alan ve alt alan sayfalarını kullanarak belirli bir anahtar kelimeyle yüklemekti. Bununla birlikte, Google bu boşluğa yakalandı ve uygulamayı kırmaya başladı. Artık bağlantı kurduklarında, Google arama sonuçlarını birleştirir ve verilen arama sonucuna yalnızca bir alan gösterir. Bu stratejiyi denemek için alt alanları anahtar kelimelerle doldurmak artık Google'ın sizi cezalandırmasına neden olabilir.
Web sitenizin ihtiyaçları için doğru seçim
Bir alt alan adı veya alt dizin kullanmayı seçip seçmeme durumu web sitenizin başarması için gereksinimlerine göre değişir. Genel olarak, arama motoru sıralamaları her şeyden çok kaliteli içeriğe göre belirlenir.

Bir alt alan adı, web sitenizi daha verimli bir şekilde düzenlemenize yardımcı olacak etkili bir araç olabilir ve doğru kullanıldığında web sitenizin SEO'sunu olumsuz etkilemez. Bununla birlikte, alt alanlar en iyi şekilde içeriğin herkese açık siteleriniz için değil özel olmasını istediğinizde kullanılabilir.