Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp

Kaliteli Hizmet, Güvenilir Ödeme ve Hızlı Teslimat Güvencesi..

İLETİŞİM

2021 En Popüler Yazılım Geliştirme Trendleri

2021 En Popüler Yazılım Geliştirme Trendleri

2021’in yazılım trendleri neler?
Yazılım dünyası sürekli gelişiyor ve önümüzdeki dönem de muhtemelen bu şekilde devam ediyor olacak.

2020 ve beraberinde gelen 2021 yılı, çoğumuza birçok yönden kayıp bir yıl gibi geliyor.
Uzaktan çalışma ve seyahat edememe durumu hepimiz için bir roller coaster yolculuğuna benzer duruma geldi, ancak dijital dönüşüm ve yazılım söz konusu olduğunda sektör her zamankinden daha hareketli bir durumda. Bu nedenle, sektörde yer alan güncel trendlerin döngüsüne hakim olmak oldukça değerli.

Bu blog yazımızda, 2020 yılında iş dünyasına küresel değişiklikler getiren ve 2021 yılında etkisini gösterecek olan umut verici yazılım geliştirme trendlerini global raporların verilerine göre inceleyeceğiz. ????

2021 Yazılım Geliştirme Trendleri
???? Bulut Tabanlı Çözüm: Şirket içi altyapının sonu mu?
Bulut, pandemi döneminde her zamankinden daha güçlü hale gelen öncü bir endüstri olmaya devam ediyor.

Corona gibi küresel bir felaket, Bulut sistemlerine yalnızca üst düzey ölçek için değil, aynı zamanda ölçek küçültme için de ihtiyacımız olduğunu gösterdi.

Forrester, Küresel Genel Bulut BT altyapı pazarının 2021’de %35 büyüme ile 120 Milyar USD’ye ulaşacağını öngörüyor.

Hangi sektörde olursanız olun 2021 ve sonrasında Cloud-Native Mühendisler için büyük bir eksiklik ve yüksek talep olacaktır.

IT alanında çalışıyorsanız, Bulut sertifikanızı kazanmak için herhangi bir MOOC’e (Kitlesel Online Açık Kurs) geçmelisiniz. Son zamanlarda en büyük Bulut sağlayıcısı Amazon, 2021-2025 yılları arasında 29 milyon kişiye ücretsiz Bulut Bilişim eğitimi vereceğini açıkladı.

???? Merkezi Olmayan Altyapı: Edge Computing katlanarak büyüyecek!
Edge Computing eski bir kavram olmasına rağmen, son dönemde popülerlik kazanmaya devam ediyor.
Bağlı araçların (otonom arabalar, dronlar), çevrimiçi oyunların, IoT’nin, akıllı cihazların ve uç AI/ML’nin yükselişi ile Edge Computing, 2021 ve sonrasında devasa bir pazar olacak. Edge bilişimin 2021’de kilit olmasının bir diğer önemli nedeni de 5G mobil cihazların yükselişi.

2021’de iki sektör grubu, Edge bilişimde pazar payı için savaşacak. Bir grup, burada bildirildiği gibi Amazon, Microsoft, Google gibi genel Bulut sağlayıcıları olacaktır.
Haberin devamı için: SiliconANGLE

State of the Edge, Edge bilgi işlemini satıcıdan bağımsız hale getirmek için Edge Computing için Açık Standart geliştirme girişimidir. Son zamanlarda State of the Edge, Linux Vakfı’nın bir parçası oldu. CNCF gibi, State of the Edge 2021 ve sonrasında muhtemelen daha fazla ün kazanacaktır.

2021 ve sonrasında Edge Computing’de birçok yeniliğe, birleşmeye, boyuna mücadeleye ve standardizasyona hazırlanın. ????


???? Containerization: Kubernetes gelişecek, Docker kayıp gidecek
Kapsayıcılaştırma yani Containerization, Public Bulut, Private Bulut ve hatta Edge Computing olsun, Native Bulut’un temel teknolojisidir.
Birkaç yıldır Kubernetes, kendisini önde gelen container ve yönetim teknolojisi olarak kabul ettirdi.
Başlangıçta Google, Kubernetes’in arkasındaki lider güçtü, ancak şimdi neredeyse tüm Giant Tech şirketleri ağırlığını Kubernetes’in arkasına koyuyor.

Tüm büyük genel Bulut sağlayıcıları, yönetilen konteynerleştirme hizmetleriyle birlikte artık yönetilen Kubernetes Hizmeti ( Amazon EKS , Azure AKS , Google GKE ) sunuyor. Diğer yandan RedHat, OpenShift ile özel Bulutta yönetilen Kubernetes Hizmeti sunuyor.

Hybrid-Cloud veya Multi-Cloud stratejisinin temel bileşeni olduğu için 2021’de Kubernetes’in daha fazla benimsendiğine şahit olacağız.

Diğer taraftan Docker, Conternization Teknolojisi olarak cazibesini yavaş yavaş kaybediyor. Kapsayıcı biçimini ve çalışma zamanını standart hale getirmek için şimdiden girişimler var ve bunlardan ikisi son yıllarda büyük ilgi görüyor. Biri Kubernetes liderliğindeki Container Runtime Interface (CRI), diğeri ise Linux Foundation lideri Open Container Initiative’dir.

Son zamanlarda Kubernetes, Docker’ı CRI lehine kullanımdan dolayı kaldırmıştır.
2021’in sonlarında yaklaşan Kubernetes sürümünde (1.22) Docker’ı tamamen kaldırmayı planlıyor. Haberin devamı için: SD Times

2021 yazılım trendleri arasında özellikle CRI tabanlı konteynerler daha büyük bir destek alacak.

???? “Kuantum Hesaplama” ivme kazanacak
Kuantum Hesaplama, bu listedeki en devrimci teknolojidir.
Dijital bilgisayarlar gibi, kuantum hesaplama her sektörü etkileme potansiyeline sahiptir.

2020’de Kuantum hesaplamada bazı önemli atılımlar ve ilerlemeler gerçekleşmiştir. Haziran 2020’de Honeywell , Google’ın önceki rekorunu kırarak en güçlü Kuantum Bilgisayarını yarattığını iddia ediyor.
Haberin devamı için: Forbes

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Kuantum Bilgisayarın belirli bir görev için ( Gauss bozonu örneklemesi ) en gelişmiş klasik Süperbilgisayarı rahatlıkla yenebileceğini belirtmiştir.

Birçok hükümet ise Kuantum Hesaplamaya yatırım yapıyor. Google ve IBM bu alandaki en büyük oyunculardandır.
Google, bir açık kaynak kütüphanesi olan TensorFlow Kuantum (TFQ)‘u başlatarak ilk adımlarını ortaya koydu.

Amazon ayrıca Amazon Braket Bulut Hizmeti aracılığıyla yönetilen kuantum bilgi işlem hizmeti de sağlıyor. Quantum Computing’i keşfetmek istiyorsanız , ücretsiz kursu da sunan Açık Kaynak SDK qiskit’i kullanabilirsiniz :

???? Blockchain: Hız yolculuğu devam edecek
2021 yazılım trendleri arasında bir diğer önemli nokta ise Blockchaing teknolojileridir.
Blockchain, son zamanlarda geliştirilen en büyük teknolojilerden biridir. Teknoloji açısından, tüm sektörü değiştirme potansiyeline sahiptir.
Özellikle teknolojinin Gartner’ın Hype Cycle Eğrisindeki Zirvesi’ne taşınmasında da önemli bir rol oynamıştır.

Ethereum gibi diğer açık kaynaklı Blockchain’ler, Blok’a bir kod ekleyerek, onu Blockchain’in geleceği olan akıllı bir sözleşme olarak kullanmayı mümkün kılıyor.


????Yapay Zeka: AI herkes için olacak
Son zamanların en sıcak teknolojilerinden biri olan AI, 2020’de de birçok atılım gerçekleştirdi. Bir başka trend ise, AI tüm sektörlere “ Herkes için AI ” sloganıyla girmeye başladı.

OpenAI şirketi, Derin Öğrenme kullanarak insan benzeri metinler oluşturmayı mümkün kılan GPT-3’ü geliştirdi. Sadece dört ay sonra, aşağıdaki Guardian Makalesi GPT-3 kullanılarak yazıldığında tüm dünya oldukça tepki gösterdi.
Haberin devamı için: The Guardian

Diğer ilginç bir gelişme ise AutoML 2.0, Otomatik özellik mühendisliği sağlıyor.
AI diğer önemli trend ise; Açıklanabilir AI kavramıdır.

AI ayrıca gelecek için Çin dijital tabanlı altyapısının merkezinde olacak.

2021’de yapay zekada akıllara durgunluk veren birçok yenilik ve demokratikleşme bekliyor.

????Derin Öğrenme Kitaplığı: TensorFlow 2.0 ve PyTorch olacak
Google ve Facebook, Derin Öğrenme ve Sinir Ağı’ndaki iki baskın oyuncudur. Google’ın ana işi arama yeteneğidir ve Doğal Dil İşleme alanında lider yenilikçidir. Facebook’un ana işi bir sosyal ağdır ve görseller, videolar ve metinleri ele almak zorundadır. Görüntü işlemede Facebook, birçok yeniliği ile teknoloji lideridir.

Google’ın geliştirdiği TensorFlow, Deep Learning’de lider kütüphaneydi, ancak 2016’da Facebook PyTorch’u piyasaya sürdüğünde her şey değişti. PyTorch, statik grafik (TensorFlow tarafından kullanılır) yerine dinamik grafik ve daha fazla Python dostu kullandı. Google, 2019’da birçok PyTorch özelliğini (Dinamik Grafik, Python dostu) kopyalayan TensorFlow 2.0’ı oluşturarak tepki gösterdi. Ayrıca, çok modern ve güçlü bir Not Defteriolan Google’ın Collab’ı ile mükemmel çalışır. O zamandan beri Google, TensorFlow 2.0’ın popülaritesinin artmasından keyif aldı. Stack Overflow Developer Survey, 2020’ye göre şu anda TensorFlow en popüler Derin Öğrenme framework’üdür.

2021’de ayrıca TensorFlow 2.0 ve PyTorch, İşletmeler ve topluluklar için “başarılı” kitaplık olacak. Mevcut bir TensorFlow kod tabanına sahip olan veya Collab Notebook kullanmak isteyen şirketler, TensorFlow 2.0’ı kullanmalıdır. Derin Öğrenmede yeni olan veya Juypter Notebook ile devam etmek isteyen şirketler veya kişiler ise PyTorch’u seçmelidir.

2021 yazılım trendleri hakkında sizin düşünceleriniz neler? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.